Cheferne afsøger løbende markedet for drikkevarer, der kan forbedre produktionen. RS blev derfor sendt til Canada, for at undersøge, hvad canadierne kan byde på. Det blev en stor succes, da han fandt øllen DUDE!
Den er på 5% og smager ikke særlig godt, men som han udtaler: “Der er intet galt med DUDES – bare de er afkølede og på dåse!”
På obsen vil dudes på dåse sikre færre fejlobs, og at voksne i stedet for at bruge tiden på at rette obs og kigge på våger og havmåger i horisonten, kan bruge tiden på at producere hits.
RS nulstiller en DUDE
Levertran skulle være god mod forkølelse, men for at forebygge fejlobs skal der stærkere ting på bordet. Derfor ordinerede cheferne portvin til Kenneth P. Lummer efter at have fedtet rundt med en fjeldvåge på Hulsig Hede i slutningen af april.
For at fejlobs bliver taget i opløbet, har cheferne iværksat videoovervågning af både birdere og lokaliteter. Er du eller din lokalitet under overvågning, er der sikkert også en god grund til det.
Portvin og videoovervågning – helbreder og forebygger


Det er da vist ikke første gang den knægt har en “dude” i munden!