Gættefugl

7 Svar til “Gættefugl”


  1. 1 MKH skal i SU maj 6, 2009 kl. 9:16 am

    jeg gætter skægmejseunge på denneher!

  2. 2 Skagen Sucks maj 6, 2009 kl. 9:20 am

    …men mkh abk mhp kører til højen fuglestation torsdag aften for at tælle mallemukker i 3 dage, kæmpeklovne!

  3. 3 cheferneifelten maj 7, 2009 kl. 11:13 pm

    Som 38 % af de afgivne stemmer har gættet er der tale om en cistussanger.

    Helhedsindtrykket på billedet er en lille korthalet fugl med korte håndsvingfjer. På den lændestribede hale ses lysere spids. Ryggen er for mørk til de fleste acrocephalus-sangere og lændestribning anes. En eventuel hvid øjenbrynstribe ville have været synlig på den del af hovedet, der ikke er skjult. Undersiden viser ustribede gyldenbrune flanker med mere hvidlig bug, hvilket udelukker pibere og værlinger. På listen over valgmuligheder er der kun cistussanger tilbage.

    Fotoet er fra Marjal del Moro på den spanske middelhavskyst og taget i februar 2009.

  4. 4 Melanie maj 8, 2009 kl. 8:16 pm

    FRE Jordbærhjelm hun pp mosen Blåvand SeK+safarishowet

  5. 5 Sprechstallmeister maj 9, 2009 kl. 10:25 pm

    Nach meinem besten Wissen ist dieser Vogel ist ein junges gelb vipstjert normalerweise auf dem Lebensmittel-, die in Birke und havtjørn.
    Loving Grüße von Udo

  6. 6 Amagers Venner maj 14, 2009 kl. 11:15 pm

    MAN Gulben fotoudokumenteret Klydeseøn set af klovnerne SeK og RS via BJo

  7. 7 RS maj 15, 2009 kl. 9:49 pm

    Hov hov den Gulben har jeg intet med at gøre!

    Jeg kørte da SeK mente at han så Gulben, da jeg var på motorvejen var han ret sikker på at det ikke var en Gulben, men ikke 100% sikker.

    Jeg tænkte at dette kunne blive en god historie og valgte at køre ud til Klydesøen for at se fuglen.
    SeK kunne nufremvise tre Tinksmede men ikke sige hvilken af disse der var den mistænkte Gulben.


Læg en kommentar




*

*