Det sene efterår 2011 blev en fin periode for hits i Danmark. Fra uge 43 og 3-4 uger frem var vinden primært fra østlige retninger og i kombination med mildt vejr blev der fundet mange hits i Danmark. Årstiden taget i betragtning.
Særligt stenpikkerne havde et godt sent efterår med ca. 4 ørkenpik, hvilket er rekord. Den bedste pik var dog uden tvivl den vestlige middel, der rastede ved Thorsminde Havn i ca. 10 dage fra d. 1. november. Hermed tredje fund af middelpik i Danmark efter en østlig middelpik, der oversomrede i Stevns Kridtbrud i sommeren 96 og en hemmeligholdt vestlig på Aflandshage i juni 2000.
Vestlig middelpik, Thorsminde Havn, november 2011
Middelpikken opdagede ikke SJ, der var trukket i camouflagetøjet
Potentielt endnu sjældnere var en “østlig” gærdesanger, der blev fundet i felten på Grønningen, Blåvand, d. 5. november og ringmærket dagen efter. Fuglen rastede frem til 9. november. I skrivende stund ventes på DNA-analyse af fjer fra fuglen, som måske kan fastslå, hvilken race det drejer sig om. Der er i Danmark et tidligere godkendt fund af “østlig” gærdesanger; en fugl, som blev ringmærket i Blåvand i oktober 1992.
“Østlig” gærdesanger, Blåvand, november 2011
Der var børnefødselsdag med røde pølser og sodavand i Hirtshals Havn, da Danmarks fjerde bonapartemåge blev fundet 10. november og sås i hvert fald frem til i dag, 26. november. Hermed imponerende 3. fund for lokaliteten efter fund i 1995 og 2004. Alle tre fugle er fundet i oktober/november!
Desuden sås ca. 10 storpibere fra uge 43 og frem, hvilket også er en pæn forekomst.
November på Sjælland stod i spurveuglernes tegn med den største invasion nogensinde. Pt. er ca. 43 fugle opdaget – og dermed er invasionen fra vinteren 1999/2000 overgået, hvor ca. 40 blev registreret.
Spurveugle, Tisvilde Hegn, november 2010
Mange fine arter. Men hvad missede vi?
Kun én brun løvs (Blåvand, uge 42) er få i betragtning af, at hele 14 (!!!) er fundet i Holland i efteråret. Isabellapik burde også være fundet; Sverige havde rekordår med 4 fund i efteråret – dertil kommer fund fra Finland, Norge og de britiske øer.
Isabellatorn undgik endnu en gang at blive opdaget i Danmark, selv om arten havde et godt år i Vesteuropa med hele 7 på de britiske øer (samt 1 brun og 1 steppe) i oktober. En langhalet tornskade sås i Holland (1. fund). En ørkensanger sås i Finland – en art, der står højt på manges ønskeliste. Arten er blevet sjældnere i Vesteuropa ift. 1990′erne.
Skuffende, at nul humes’ sangere blev fundet i Danmark, da der har været mange fund af arten i efteråret på de britiske øer. Ca. 20 taigapibere sås på de britiske øer i oktober, hvilket er mange. Mongolsk piber sås i Finland og Norge – et ret normalt år.
I morgen, søndag, rammes Danmark af en storm fra vest. Det kan give hvide måger på Vestkysten. Den svenske vestkyst har i dag haft sabine 1k, thors, stor storm og en del mellemkjover. To lattermåger fundet i går i Island er sikkert også et resultat af stormen.
Så i morgen har du to muligheder: Sut en spurveugle og få et træ i hovedet – eller find et hit på kysten.




Mer Pik
http://piktures.dk/
Børnefødselsdag for en bonapartemåge. Måske en ny overset målgruppe ;-)
Men spændende lyder det.
Skal man imidlertid holde børnefødselsdag med manér, findes der mange andre muligheder end røde pølser og sodavand…